شبیه سازی اینورتر سه فاز در متلب

dc-ac-inverter

مبدل dc به ac سه فاز در سیمولینک متلب

استفاده از مبدل ها امروزه ضروری و بسیار رایج شده است. حضور منابع تولید پراکنده نظیر سیستم های فتوولتائیک و نیروگاه های بادی انرژی الکتریکی را در باتری های خود به صورت dc ذخیره می کنند. از طرفی شبکه ی الکتریکی به صورت ac بهره برداری می گردد. دلیل بهره برداری به صورت ac از سیستم قدرت حضور ترانسفورماتورها و موتورها و … هستند که برای تبدیلات و معادلات خود باید انرژی الکتریکی به صورت ac باشد. اگر قانون فارادی را در نظر بگیرید که به صورت زیر می باشد:

e=-n*d(phi)/dt

طبق این فرمول زمانی انرژی الکتریکی القایی داریم که شارژ به صورت ac باشد. در نتیجه شار هم زمانی ac است که ولتاژ شبکه به صورت ac باشد. در نتیجه انرژی الکتریکی تولیدی توسط سلول های خورشیدی و یا نیروگاه های بادی برای وصل به شبکه نیاز دارند تا برق dc خود را به ac تبدیل نمایند. برای این مورد از تبدیل در سیستم های قدرت از اینورتر dc به ac یا همان مبدل dc به ac استفاده می گردد. از طرفی چون سیستم قدرت سه فاز می باشد. اینورتر سه فاز در این موارد بسیار ضروری است.

مبدل dc به ac
مبدل dc به ac

در هر پروژه ای که مربوط به انرژی های نو و یا الکترونیک قدرت باشد اینورتر سه فاز در هنگام اتصال به شبکه مورد نیاز است. لذا این محصول شبیه سازی اینورتر سه فاز در سیمولینک متلب می باشد. شما می توانید از این محصول در شبیه سازی های خود برای استفاده از اینورتر سه فاز در اتصال به شبکه یا موارد دیگر استفاده کنید.

نتایج شبیه سازی مبدل dc به ac سه فاز به صورت شکل زیر به دست آمده است:

inverter
مبدل dc به ac

همانطور که مشاهده می شود مبدل dc به ac برق dc را یه ac سینوسی یه فاز تبدیل کرده است. هر چند ابتدا اعوجاج وجود داشته است اما بعد از چند ثانیه این اعوجاج نیز کم شده و سینوسی سه فاز تمیز به دست آمده است.

شکل زیر نیز THD یا همان هارمونیک ولتاژ سینوسی تولید توسط مبدل dc به ac را نشان می دهد:

thd
مبدل dc به ac

شکل بالا نشان می دهد مقدار THD ولتاژ در ابتدا زیاد بوده ولی بعد از مدتی کوتاه نزدیک به صفر شده است.

همچنین گاهی به جای استفاده از چند ماسفت و IGBT … برای تبدیل dc به ac در اینورترهای سه فاز از پل های دیودی و … استفاده می کنند. در این محصول یک فایل متلب دیگری همانند شکل زیر نیز وجود دارد که از پل برای مبدل DC به AC استفاده نموده است که شکل نتایج حاصل از آن را در شکل زیر مشاهده می کنید:

مبدل dc به ac
مبدل dc به ac

در کل این محصول حاوی شبیه سازی مبدل DC به AC یا همان اینورتر سه فاز در سیمولینک متلب هم با پل ماسفت و هم بدون پل می باشد که همه ی اطلاعات نطیر نوع ولتاژ تولید ، نوع ولتاژ ورودی ، THD و RMS و … را دارا می باشد. در واقع یک محصول کامل از طراحی اینورتر سه فاز در سیمولینک متلب می باشد و شما می توانید از آن در تمامی طراحی هایی که مربوط به اینورتر می باشد استفاده نمایید.

محصولات مشابه

آموزش و شبیه سازی اینورتر سه فاز در PSCAD

آموزش و شبیه سازی مبدل DC به DC چاپر + PDF

تومان ۱۴,۰۰۰

دیدگاهها

 1. (مالک تایید شده):

  سلام، ببخشید موقع اجرای شبیه سازی این ارور میاد، میشه راهنمایی کنید
  The block diagram ‘DC2AC’ uses bus signals. However, the ‘Mux blocks used to create bus signals’ diagnostic is not configured to ‘error’. To prevent modeling errors:

  (1) Open Upgrade Advisor and run the ‘Check for Mux blocks used to create bus signals’ check.
  (2) Follow the recommendations from this check to make your model compliant.

  • :

   سلام
   بعد از کلیک error را به warning تغییر بدید ران میشه. شما شماره موبایلتون رو زمان خرید وارد نکردید. در صورتیکه باز در اجرا مشکل داشتید با شماره 09109602006 تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم انجام شود.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.