شبیه سازی سلول خورشیدی متصل به شبکه با سیستم کنترل MPPT

solar2grid

شبیه سازی سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه با سیستم کنترلی MPPT در متلب – سیمولینک

امروزه سلول های خورشیدی برای تولید انرژی الکتریکی فراگیر شده اند و تقریبا در کشورهای پیشرفته بر بام تمام خانه ها سلول های خورشیدی مشاهده می شود. از طرفی اتصال سلول های خورشیدی به شبکه نیازمند کنترل بهینه و همچنین شبکه هوشمند است تا بتواند برنامه ریزی صحیح و آنی برای آن انجام گردد. در این محصول شبیه سازی سلول خورشیدی متصل به شبکه همراه با سیستم کنترل MPPT که سعی بر گرفتن حداکثر توان از آن را دارد تا به شبکه در هر تابشی حداکثر انرژی الکتریکی را به شبکه تزریق نماید. شکل زیر شمای کلی این سیستم را در سیمولینک متلب نشان می دهد:

سلول خورشیدی متصل به شبکه
سلول خورشیدی متصل به شبکه

سمت چپ شکل بالا سلول خورشیدی و سیستم MPPT را نشان می دهد. در سمت راست نیز علاوه بر استفاده از اینورتر سه فاز یا همان مبدل DC به AC که انرژی الکتریکی تولیدی سلول خورشیدی که معمولا DC است را به AC سینوسی تبدیل می کند ، یک شبکه ی الکتریکی نیز طراحی شده است. شکل بالا SUBSYSTEM شبکه الکتریکی فرضی را نشان می دهد. داخل آن سیستم الکتریکی فرضی به صورت زیر می باشد:

سلول خورشیدی متصل به شبکه
سلول خورشیدی متصل به شبکه

حال با اتصال سلول خورشیدی THD یا همان هارمونیک کل باید رفته رفته کاهش یافته و شکل موج های ولتاژ و جریان تزریقی به شبکه نیز به صورت سینوسی در بیاید. نتایج مربوط به ولتاژ ، جریان و THD در رابطه با سلول خورشیدی متصل به شبکه در شکل زیر مشاهده می شود:

سلول خورشیدی متصل به شبکه
سلول خورشیدی متصل به شبکه

همان گونه که از شکل پیداست کیفیت ولتاژ و کیفیت جریان رفته رفته بهبود یافته و شکل سینوسی به خود گرفته اند. از طرفی دو نمودار آخر نیز هارمونیک ها را نشان می دهد که رفته رفته دچار بهبود شده اند.

در کل این محصول شبیه سازی سلول خورشیدی متصل به شبکه یا همان سیستم فتوولتائیک متصل به شبکه به همراه سیستم کنترلی MPPT می باشد که در سیمولینک متلب انجام شده و نتایج حاصل از آن نیز به درستی به دست آمده است.

محصولات مشابه

شبیه سازی سلول خورشیدی با متلب

شبیه سازی اینورتر سه فاز متصل به شبکه PWM در متلب

شبیه سازی اینورتر تک فاز در متلب

تومان ۲۰,۰۰۰

دیدگاهها

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.