شبیه سازی شبکه هوشمند Smart Grid در متلب

smartg

شبیه سازی شبکه هوشمند برق در متلب – سیمولینک

امروزه بدون حضور شبکه هوشمند برق نمی توان منابع تولید پراکنده و سایر اجزای موجود در سیستم الکتریکی را کنترل نمود. Smart Grid مورد نیاز است تا برنامه ریزی مصرف و تولید انرژی الکتریکی توسط خانه هایی که دارای تولید برق توسط باد و یا سیستم فتوولتائیک را دارند ، به صورت بهینه انجام شود. امروزه در دانشگاه ها در رشته مهندسی برق قدرت اکثر پروژه ها با شبکه هوشمند انجام می گیرد. اما دانشجویان دید کلی درباره این نوع شبکه را ندارند. در این محصول سعی شده است تا یک شبکه هوشمند کامل طراحی گردد. در این شبکه هوشمند فرضی 6 خانه در نظر گرفته شده است که دارای منابع تولید پراکنده بادی و خورشیدی هستند. از طرفی شبکه نیز برای تامین کاستی های این خانه ها مورد نیاز است. 4 بار صنعتی نظیر کارخانه ها هم در نظر گرفته شده است. در حالت کلی شمای شبکه هوشمند در سیمولینک به صورت شکل زیر می باشد:

شبکه هوشمند
شبکه هوشمند

اما مسائل کنترلی مربوط به تولیدات خانگی و استفاده از شبکه الکتریکی توسط کدنویسی انجام شده است که کد متلب را با سیمولینک آن لینک نموده است. همان طور که مشاهده می کنید در قسمت انتقال توسط یک ترانسفورماتوری بارهای صنعتی تغذیه می گردند و در آخر ( انتها سمت راست ) بارهای خانگی در یک subsystem قرار گرفته اند. این شبیه سازی دید کلی شما نسبت به شبکه های هوشمند را بازتر کرده و راحت تر می توانید Smart Grid را درک و هر نوع شبیه سازی راجع به آن را انجام دهید.

در نهایت با سیستم کنترلی نمودار تولید و مصرف بار و شبکه به صورت شکل زیر خواهد شد:

شبکه هوشمند
شبکه هوشمند

طبق شکل بالا نمودار قرمز رنگ مربوط به انرژی الکتریکی خانه ، نمودار آبی پر رنگ مربوط به انرژی الکتریکی شبکه ، آبی کمرنگ مربوط به انرژی تولیدی باد و سبز تولید سیستم فتوولتائیک را نشان می دهد. سیستم کنترلی شبکه هوشمند به گونه ای عمل کردهاست که جمع تولیدات توسط شبکه و باد و خورشید با مصرف خانه هماهنگ شده باشد. شما به راحتی با این محصول کنترل و تولید و مصرف خانه ها در Smart Grid را یاد خواهید گرفت.

در کل این محصول شبیه سازی شبکه هوشمند برق می باشد که در سیمولینک متلب اجرا شده و دید شما را نسبت به Smart Grid بازتر خواهد کرد و در پایان نمودارهای تولید و مصرف و هماهنگی بین آن ها نیز نمایش داده شده است.

محصولات مشابه

شبیه سازی و ترجمه مقاله الگوریتم خود ترمیم برای سیستم انتقال شبکه های هوشمند

مدل‌سازی جامع قابلیت اطمینان در شبکه های هوشمند ( الزامات و چالش‌ها)

ارزیابی قابلیت اطمینان برای شبکه های هوشمند و شبکه های توزیع آینده

تومان ۳۰,۰۰۰

دیدگاهها

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.