شبیه سازی طراحی بهینه ترانسفورماتور با الگوریتم ژنتیک

transformer-3-phase

ترانسفورماتور

ترانسفورماتورها یه اصطلاحا ترانسفورمرز نقش اساسی در کاهش تلفات شبکه ی قدرت بازی می کنند. تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه ها با ولتاژ نسبتا پایینی صورت می گیرد. لذا برای رساندن به مصرف کننده با استفاده از یک ترانسفورماتور افزاینده مقدار ولتاژ را افزایش می دهند. افزایش ولتاژ منجر به کاهش جریان خواهد شد و نتیجه ی کاهش جریان نیز کاهش تلفات شبکه می شود. در قسمت توزیع شبکه ی الکتریکی به دلیل اینکه اکثر بارها خانگی هستند نیاز به ولتاژ پایین تری نظیر 400 ولت دارند، در نتیجه در هنگام رسیدن به سیستم توزیع نیاز به ترانسفورماتور کاهنده احساس می شود. توسط ترانسفورماتور کاهنده ، ولتاژ را تا حد مورد نیاز کاهش می دهند و در نتیجه جریان بیشتر خواهد شد. همانطور که می بینیم کاهش و افزایش جریان و ولتاژ باعث کاهش بی نظیر تلفات می شود. از طرفی مزایای اقتصادی زیادی نیز ترانسفورمرز دارند که از این بحث خارج است. در بین ترانسفورمرز ، ترانسفورماتورهای سه فاز آنچنان اهمیت دارند که سیستم قدرت را بدون آنها نمی توان تصور نمود.

حال طراحی بهینه ترانسفورماتورها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این محصول نیز طراحی بهینه ترانسفورمر با استفاده از الگوریتم ژنتیک گنجانده شده است که مقادیر بهینه مربوط به سیم پیچی و هسته ترانسفورماتور را به طراح ارائه می نماید. شکل زیر خروجی این شبیه سازی است که در متلب انجام شده است.

ترانسفورمرز
ترانسفورمرز

در حالت کلی این محصول شبیه سازی طراحی بهینه ترانسفورماتور با الگوریتم ژنتیک می باشد که مقادیر بهینه مربوط به سیم پیچی و هسته ترانس را ارائه می کند. شما می توانید با دانلود آن از این نوع طراحی در پروژه های خود استفاده نمایید.

محصولات مشابه
آموزش ویدیویی الگوریتم ژنتیک در مهندسی برق

محتوی بسته : m فایل شبیه سازی طراحی بهینه ترانس با الگوریتم ژنتیک در متلب

تومان ۱۴,۰۰۰

دیدگاهها

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.