شبیه سازی مبدل DC به DC با PWM و کنترل PI در متلب

dcdc2

مبدل DC به DC کاهنده و مبدل DC به DC افزاینده با متلب – سیمولینک

استفاده از مبدل ها برای مسائل گوناگون امروزه بسیار رایج شده است. انواع مبدل ها در قسمت های مختلف سیستم الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی نیاز داریم از مبدل DC به AC و گاهی هم از مبدل AC به DC استفاده کنیم. مبدل DC به DC نیز امروزه زیاد مد نظر قرار گرفته است. این مبدل ها به نظر می رسد برق DC را به همان برق DC تبدیل می کند و در ابتدا بی فایدگی آن ها در ذهن خطور می کند. اما واقعیت این است که این مبدل ها برای تغییر سطح ولتاژ DC مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی شما اگر یک ولتاژ DC داشته باشید و بخواهید سطح ولتاژ آن را تغییر دهید می توانید از این نوع مبدل ها کمک بگیرید.

اینورتر DC به DC

اینورتر واژه ای انگلیسی است که در فارسی به مبدل تبدیل شده است. اینورتر DC به DC یا همان مبدل DC به DC عمده تر در منابع تغذیه سوئیچینگ و ورودی تغذیه موتورهای DC مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول نیز شبیه سازی یک اینورتر DC به DC است که از یک کنترل PI برای تغییر سطح ولتاژ استفاده می کند. موج اعمالی برای مبدل نیز از نوع PWM است. شکل زیر کلیات شبیه سازی سیمولینک را نشان می دهد:

مبدل DC به DC
مبدل DC به DC

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید. ولتاژ 25 ولت به مبدل اعمال می گردد و مقدار ولتاژ و بار موجود بر حسب اهم را خودمان وارد می کنیم که در شکل 50 ولتا برای ولتاژ خروجی و بار 5 اهم هم برای باری که میخواهیم تغذیه کنیم در نظر گرفته ایم. مقدار ولتاژ و جریان و سیگنال تولیدی PWM را در شکل زیر می بینیم:

مبدل DC به DC
مبدل DC به DC

آن گونه که انتظار می رفت خروجی اینورتر DC به DC برابر 50 ولت و جریان 10 آمپر شد زیرا مقاومت 5 اهم در نظر گرفته شده بود. در کل تغییر سطح ولتاژ از 25 ولت به 50 ولت را توانستیم از مبدل DC به DC دریافت نماییم. هر ولتاژ دیگری را هم می توان بر روی آن اعمال نمود. می توان گفت این مبدل را می توان به صورت مبدل DC به DC کاهنده یا مبدل DC به DC افزاینده نیز استفاده نمود.

در کل این محصول حاوی شبیه سازی مبدل DC به DC در سیمولینک متلب به همراه یک جزوه ی پی دی اف PDF که توضیحات مربوط به آن از جمله فرمول ها و … در آن گنجانده شده است، می باشد. و شما می توانید از طریق این محصول با شبیه سازی یک مبدل DC به DC به طور کامل آشنا شده و برای ورودی تغذیه موتور DC و… از آن در شبیه سازی ها استفاده نمایید.

محصولات مشابه

شبیه سازی اینورتر تک فاز در متلب

شبیه سازی اینورتر سه فاز متصل به شبکه PWM در متلب

آموزش و شبیه سازی اینورتر سه فاز در PSCAD

تومان ۱۲,۰۰۰

دیدگاهها

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.