شبیه سازی STATCOM با متلب

STATCOM

شبیه سازی ادوات FACTS با متلب

برای بهبود پروفیل ولتاژ شبکه از ادوات FACTS در قسمت انتقال سیستم قدرت استفاده می شود. نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که بسیاری از دانشجویان به اشتباه فکر می کنند از ادوات FACTS در بخش توزیع سیستم قدرت استفاده می شود. این در حالی است که FACTS مخفف کلمه ی Flexible AC transmission system می باشد و به صراحت نشان از سیستم انتقال AC دارد. شبیه سازی انواع ادوات FACTS در متلب در سایت گنجانده شده و شما میتوانید با دانلود هر کدام از آنها در پروژه های خود استفاده نمایید.

شبیه سازی STATCOM

STATCOM یکی از مهمترین و معروفترین ادوات FACTS می باشد که برای بهبود پروفیل ولتاژ از آن استفاده می شود. STATCOM مخفف کلمه ی static synchronous compensator به معنی جبرانساز استاتیکی سنکرون است که به عنوان یک کندانسور سنکرون استاتیک شناخته می شود. اصطلاحا یک دستگاه تنظیم کننده ای است که در سیستم های قدرت AC کاربرد دارد. طراحی اصلی آن بر مبنای مبدل منبع ولتاژ VSC می باشد. از این نوع ادوات FACTS برای شبکه های الکتریکی که ضریب توان کمتر و افت ولتاژ بیشتری دارند استفاده می شود. لذا استفاده رایج آن در پایداری ولتاژ شبکه است. یکی دیگر از مهمترین مزایای آن آزاد کردن ظرفیت خطوط می باشد. توان راکتیو مصرفی بارها وقتی از خطوط انتقال عبور می کند در نتیجه باعث اشغال خطوط می شود. حال استفاده از این نوع ادوات FACTS باعث می شود تا توان راکتیو بارها در نزدیکی بارها (نزدیک نسبت به نیروگاه ها) تامین شده و لذا خطوط انتقال اشغال نگردند. این مسئله منجر به افزایش توان اکتیو انتقالی توسط خطوط انتقال می شود و دیگر نیازی نیست تا خطوط انتقال دیگری نصب گردد. در نتیجه مزایای اقتصادی زیادی برای سیستم قدرت عاید خواهد شد.

شکل زیر شبیه سازی STATCOM در متلب سیمولینک را نشان می دهد.

شبیه سازی ادوات FACTS با متلب
شبیه سازی ادوات FACTS با متلب

شکل زیر قسمت اصلی STATCOM را نشان می دهد که توسط SPWM کنترل می گردد.

شبیه سازی ادوات FACTS در متلب
شبیه سازی ادوات FACTS در متلب

پروفیل ولتاژ در حضور STATCOM به صورت شکل زیر و سینوسی کامل به دست خواهد آمد:

شبیه سازی STATCOM

در کل این محصول شامل شبیه سازی STATCOM در متلب سیمولینک بوده و شما می توانید با استفاده از آن برای پروژه های مربوط به STATCOM خود از این استفاده کرده و شبیه سازی خود را انجام دهید.

محصولات مشابه

پروژه شبیه سازی ادوات FACTS نوع TCR

شبیه سازی مقاله جایابی بهینه ادوات FACTS از نوع TCSC

شبیه سازی UPFC با متلب

شبیه سازی و ترجمه مقاله جایابی منابع تولید پراکنده DG و D-STATCOM

شبیه سازی مقاله بهبود کیفیت توان سیستم توزیع توسط D-STATCOM

محتوی بسته : فایل سیمولینک مربوط به شبیه سازی STATCOM

تومان ۱۳,۰۰۰

دیدگاهها

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.