شبیه سازی بهبود کیفیت توان برای کاهش استرس ولتاژ و هارمونیک

کیفیت توان
سال انتشار :
2014
تعداد صفحات مقاله انگلیسی :
6
نشریه :
IEEE transaction Published in IET Power Electronics
تعداد رفرنس ها :
17
درس های مرتبط :
کیفیت توان - الکترونیک قدرت
شبیه سازی :
انجام شده و با خرید بسته می توانید فایل شبیه سازی را دانلود کنید
کلمات کلیدی :
عنوان فارسی :

کلیدزنی مبدل های ac به dc با هدف کاهش استرس ولتاژ و اعوجاج کلی هارمونیک جریان

عنوان انگلیسی :

Single switch three-phase ac to dc converter with reduced voltage stress and current total harmonic distortion

وضعیت ترجمه :

سال انتشار : 2014

تعداد صفحات مقاله انگلیسی : 6

نشریه : IEEE transaction Published in IET Power Electronics

تعداد رفرنس ها : 17

درس های مرتبط : کیفیت توان - الکترونیک قدرت

شبیه سازی : انجام شده و با خرید بسته می توانید فایل شبیه سازی را دانلود کنید

کلمات کلیدی :

عنوان فارسی : کلیدزنی مبدل های ac به dc با هدف کاهش استرس ولتاژ و اعوجاج کلی هارمونیک جریان

عنوان انگلیسی : Single switch three-phase ac to dc converter with reduced voltage stress and current total harmonic distortionفهرست مطالب
1) مقدمه 2) اصول عملکرد کانورتر پیشنهادی 3) نتایج شبیه سازی 4) نتیجه گیری 5) مرجع

چکیده انگلیسی
Abstract: A three-phase ac/dc converter with low-voltage stress and current total harmonic distortion (THD) for micro-scale wind turbines is proposed in this study. A coupled inductor and buffering capacitors are integrated in the proposed converter to reduce the voltage stresses on the main switch and diodes. Moreover, the discontinuous conduction mode power factor correction technique is adopted to reduce the generator current THD. Corresponding operation principles of the proposed converter are also analysed and illustrated. A prototype with rated output power 200 W was constructed for evaluating the validity and performance of the proposed converter. From the experimental results, it can be seen that the voltage stress of all the active switches and diodes is reduced to half of the output voltage. Owing to the reduced voltage stress, the generator current THD and converter efficiency are both improved with respect to the conventional three-phase single switch ac/dc converter. The efficiency is improved to about 92% which is 10% higher than the conventional single switch rectifier and the current THD is reduced by 2-6%.

چکیده فارسی
در این مقاله یک کانورتر AC به DC سه فاز که ولتاژ دو سر سوییچ و همچنین THD جریان ورودی ان کاهش پیدا کرده است، برای توربین های بادی مقیاس کوچک ((micro-scale مورد بررسی قرار گرفته است. در این روش با استفاده از سلف تزویج و دو خازن، استرس ولتاژ بر روی سوییچ اصلی و دیودها کاهش پیدا کرده است. که این موضوع باعث افزایش عمر سوییچ و دیود و البته کاهش تلفات سوییچ زنی خواهد شد. همچنین روش حالت هدایت گسسته به همراه اصلاح ضریب توان برای کاهش THD جریان استفاده شده است. بر اساس اصول عملیات مربوطه به مبدلها ، کلیدزنی پیشنهادی نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. نمونه اولیه با مقدار توان خروجی 200 W برای ارزیابی اعتبار و عملکرد مبدل پیشنهادی مورد استفاده قرار گرفته است. از نتایج تجربی، دیده می شود که استرس ولتاژ تمام سوئیچ های فعال و دیود به نیمی از ولتاژ خروجی کاهش می یابد. با توجه به اینکه استرس ولتاژ کاهش می یابد، THD جریان و بهره وری مبدل ، هر دو نسبت به مبدل سه فاز تک سوئیچ AC / DC معمولی بهبود یافته است. کارآیی حدود 92٪ است که 10 درصد بالاتر از سوئیچ معمولی بوده و THD جریان حدود 2-6 کاهش یافته و در نتیجه بهبودی در آن حاصل شده است.

این مقاله در سال ۲۰۱۴ توسط IET JOURNAL POWER ELECTRONI در IEEE منتشر شده است و مربوط به درس کیفیت توان می باشد. مقاله کیفیت توان مربوط به کاهش استرس ولتاژ و کاهش هارمونیک ولتاژ در مبدل (کانورتر) های AC به DC سه فاز بوده و در سیمولینک متلب شبیه سازی و حاوی گزارش کار بسیار کامل که تقریبا می توان گفت حاوی ۷۰ درصد ترجمه نیز می باشد و همچنین توضیحاتی برای شبیه سازی ها ارائه شده است، به همره پاورپوینت زیبا جهت ارائه در کنفرانس ها و کلاس درس می باشد.

IEEE

Single switch three-phase ac to dc converter with
reduced voltage stress and current total harmonic distortion

دانلود مقاله انگلیسی

شبیه سازی مقاله کیفیت توان کاهش استرس ولتاژ و هارمونیک در سیمولینک متلب

یکی از دروس مهم در زمینه ی مهندسی برق درس کیفیت توان می باشد. همچنین از پارامترهای مهم در مباحث کیفیت توان، ولتاژ و هارمونیک را می توان نام برد. در این مقاله رویکردی نو جهت کاهش استرس ولتاژ و هارمونیک در مبدل (کانورتر) های AD به DC سه فاز مطرح شده است و به طور قاطع می توان یکی از کامل ترین منابع مربوط به کیفیت توان مطرح نمود. یک کانورتری در این جا پیشنهاد شده و طراحی آن به گونه ای صورت گرفته است که کم ترین مقدار ولتاژ بر دو سر کلید آن بیفتد و در نتیجه با این کار هم ولتاژ و هم هارمونیک بهبود یافته اند. با مطالعه ی این مقاله خواهید دید اهمیت کیفیت توان چقدر می توان در سیستم های قدرت مهم بود و در نهایت به این نتیجه خواهید رسید کاهش ۱۰ درصدی هارمونیک چقدر می تواند مزیت مهمی برای سیستم های قدرت به شمار آید.

این محصول با موضوع شبیه سازی مقاله کیفیت توان برای کاهش استرس ولتاژ و هارمونیک حاوی فایل های شبیه سازی شده در سیمولینک متلب به همراه ترجمه و پاورپوینت بسیار مناسب جهت ارائه در کلاس می باشد.

قسمتی از شبیه سازی این مقاله مربوط به شکل موج ولتاژ دو سر کلید ها در شکل زیر گنجانده شده است:

کیفیت توان

 

قسمتی از گزارش کار مربوط به این مقاله را نیز در زیر مشاهده می کنید:

کیفیت توان

همانطور که در بالا گفته شد این محصول حاوی پاورپوینت نیز می باشد که جهت ارائه سمینار در کلاس بسیار مناسب است. در زیر قسمتی از این پاور پوینت را نیز مشاهده می کنید.:

کیفیت توان

پاورپوینت حاوی اسلایدهای تو در تو بوده و به صورت خیلی خاص و با شکلی زیبا طراحی شده است.

تومان ۲۸,۰۰۰


دیدگاهها

  1. :

    مهندس یک شبیه سازی در متلب می خواستم که شاخص های مختلف کیفیت توان در ان بکار رفته باشد

    • :

      در همین محصول دو تا از مهمترین شاخص های کیفیت توان یعنی استرس ولتاژ و هارمونیک مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از استراتژی تعریفی در مقاله برای مبدل مورد نظر این پارامترها بهبود یافته است.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.