شبیه سازی کنترل برداری موتور القایی

Inductor-motor

شبیه سازی موتور القایی در سیمولینک متلب

موتورهای القایی یا همان موتورهای آسنکرون امروزه کاربرد فراوانی در صنعت تمام کشورها دارند. توان مورد نیاز قسمت حرکت آن یعنی روتور از طریق القای الکترومغناطیسی تامین می گردد. به خاطر همین موتورهای القایی برای کارکردن نیاز به برق AC دارد. طراحی ساده ، هزینه نگهداری پایین و عدم نیاز به مبدل DC به AC از جمله مزایای این موتورها می باشد. در شکل زیر شبیه سازی موتور القایی در سیمولینک متلب را مشاهده می کنید.

کنترل سرعت موتور القایی
کنترل سرعت موتور القایی

قدرت بالا ، ساختار بسیار ساده ، عدم وجود جاروبک در آن و قابلیت بالای آن جهت کنترل سرعت از جمله دلایل استفاده از موتور القایی می باشد.

شبیه سازی کنترل سرعت موتور القایی

همانطور که گفته شد کنترل سرعت از جمله مزایای مهم موتورهای القایی می باشد. سرعت چرخش میدان دوار در این گونه موتورها وابسته به فرکانس و تعداد قطب استاتور است. زمان های قدیم که ادوات الکترونیک قدرت پیشرفت آن چنانی نداشتند ، تغییر فرکانس کار دشواری بود و این مورد باعث محدود شدن کاربرد این نوع موتورها می شد ولی امروزه به دلیل پیشرفت ادوات الکترونیک قدرت و مبدل های تغییر فرکانس ، این موتورها کاربرد وسیعی یافته اند. روش های گوناگونی برای تغییر سرعت و کنترل آن در موتورهای القایی استفاده می شود. یکی از این روش ها استفاد از PWM است که در این نوع کنترل یک موج AC با سرعتی یکنواخت و قابل تنظیم قطع و وصل می شود و در نتیجه میدان مغناطیسی موجود در موتور را تغییر داده و سرعت را کنترل می کند. در اینجا نیز از کنترل برداری جهت کنترل سرعت موتور القایی استفاده شده است. شکل زیر کلیات این شبیه سازی را در سیمولینک متلب نشان می دهد:

کنترل برداری موتورهای القایی
کنترل برداری موتورهای القایی

با اجرای برنامه نتایج زیر حاصل خواهد شد:

کنترل برداری موتور القایی
کنترل برداری موتور القایی

در کل این محصول شبیه سازی کنترل برداری موتور القایی در سیمولینک متلب می باشد و شما می توانید از آن برای شبیه سازی مقالات خود استفاده نمایید.

محصولات مشابه

شبیه سازی کنترل سرعت موتور DC در متلب

محتوی بسته : فایل شبیه سازی در سیمولینک متلب مقاله ی مشابه

تومان ۱۶,۰۰۰

دیدگاهها

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.