آشنایی با محیط کار متلب (MATLAB)

آموزش مقدماتی و تصویری نرم افزار متلب (MATLAB) به زبان ساده

در این آموزش ما از نرم افزار « matlab R2015b »  استفاده نمودیم که البته اکثر برنامه ­های متلب شبیه به هم هستند و از نظر کاری و مقدماتی تفاوت آن چنانی با هم ندارند، شما هم میتوانید از هر نسخه متلب دیگه برای یادگیری استفاده نمایید. ورژن­ های جدید متلب دارای قسمت help مفصل­ تری هستند که می­توانند برای یادگیری بسیار مفید واقع شوند. شکل زیر محیط متلب رو در حالت کلی نشان می­دهد.

محیط کار متلب

همانطور که ملاحظه می­کنید محیط کار متلب شامل سه بخش زیر می باشد:

۱- command window

2-workspace

3-current folder

از قسمت command window می­توانید برای یادگیری استفاده نمایید که در این قسمت بعد از زدن کلید enter خروجی­ ها بلافاصله ظاهر خواهند شد و برای جلوگیری از این کار می­توانید در آخر هر تعریف از ; استفاده نمایید.

به عنوان مثال در شکل زیر پارامتری مثل a را برابر ۲ تعریف نمودیم که بلافاصله بعد از زدن enter نتیجه در همان قسمت نشان داده شده است:

حال متلب [a] را در خود ذخیره نموده است و هر موقع در قسمتی از برنامه­ ی خود از a استفاده نمایید، به صورت خودکار مقدار ۲ به جای آن قرار داده می­شود. بعد از انجام دستور فوق در قسمت workspace قرار دادن مقدار ۲ برای پارامتر a در متلب نشان داده شده است که شکل زیر نیز نشانگر این موضوع می­ باشد.

در کنار حرف a یک پنجره­ای باز شده که نشان از ماتریسی بودن و متغیر بودن a می ­باشد. اگر در همین قسمت بر روی a دو بار کلیک چپ بزنید صفحه­ ای به صورت شکل زیر نمایان خواهد شد.

در این قسمت ماتریسی بودن متلب بیش­تر نمایان می­ شود و ملاحظه می­ کنید متغیری به نام a در یک ماتریس ۱*۱ با محتوای ۲ ذخیره شده است.

قسمت current folder نیز مربوط به فایل­ هایی است که قبلا از آن­ها استفاده شده است و شما می­ توانید در این قسمت فایل جدیدی را ایجاد کرده و برای مدیریت کارهای خود از آن استفاده نمایید که البته توضیحات کافی برای این قسمت و سایر قسمت ­های آشنایی با نرم­ افزار متلب در قسمتهای بعدی توضیح داده خواهد شد. به امید خدا در حال تهیه فیلم آموزشی رایگان نیز هستم که به زودی در سایت منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

آموزش برنامه نویسی

پشتیبانی

ارتباط با ما

  • شماره تماس : 09360147484
  • ایمیل : info@sigmaland.ir

نماد اعتماد الکترونیکی

لوگو طلایی

logo-samandehi
تمامی حقوق مادی و معنوی برای سایت سیگمالند محفوظ است.