دانلود شبیه سازی مسائل مرتبط با کیفیت توان

خلاصه:

سیستم های قدرت و نیز مصرف کنندگان و مشتریان شبکه، بر اساس یک سری معیارها و ضوابط و نیز استانداردهای خاص طراحی می گردند. این استانداردها در قالب ولتاژ سینوسی با دامنه و وفرکانس ثابت هستند. هرگونه انحراف از این استانداردها را می توان به عنوان یک اختلال تعریف کرد. مبحث کیفیت توان به بررسی اینگونه اختلالات در شبکه می پردازد. استمرار سرویس، تغییرات در دامنه ولتاژ، جریان ها و ولتاژهای گذرا و محتوای هارمونیکی شکل موج ها، جزو مباحثی هستند که در کیفیت توان الکتریکی مورد مطالعه قرار می گیرند. یکی سری پدیده ها می توانند تاثیرات زیادی روی کیفیت توان داشته باشند، برخی از این پدیده ها عبارتند از: افت و خیز ولتاژ، قطع لحظه ای و یا طولانی مدت برق، اعوجاج هارمونیکی، حالات گذرای با سرعت بالا، نویز الکتریکی، صدمات ناشی از صاعقه و عدم آمادگی اپراتور در رسیدگی به این مسائل. در این پروژه نیز، مسائل مرتبط با کیفیت توان با استفاده از نرم افزار شبیه سازی متلب (MATLAB)، کدنویسی شده است. این موضوعات می توانند شامل افت ولتاژ، قطعی کوتاه مدت، هارمونیک ها، حالات گذرا، فلیکرها و یاد مجموعه ای از این رخدادها باشند.

متلب
قیمت دانلود مقاله
148,000تومان
گزارشکار: ندارد شبیه سازی : دارد (7 فایل شبیه سازی در سیمولینک متلب با فرمت .slx به همراه یک مقاله بیس انگلیسی)
شرح موضوع

کیفیت توان الکتریکی یا به بیان ساده، کیفیت توان، شامل ولتاژ، فرکانس و شکل موج، می باشد. کیفیت توان خوب را می توان به صورت یک ولتاژ تامین پایدار که در محدوده تجویز شده، باقی می ماند، فرکانس ac پایدار نزدیک به مقدار اسمی، و شکل موج منحنی ولتاژ هموار (که شبیه به یک موج سینوسی است)، تعریف کرد. بطور کلی، در نظر گرفتن کیفیت توان به صورت سازگاری بین آنچه که از پریز برق بیرون می آید و بار متصل شده به آن پریز، مفید است. عبارت استفاده شده برای توصیف توان الکتریکی که یک بار الکتریکی را استخراج می کند و توانایی عملکرد مناسب بار، استفاده می شود. بدون توان مناسب، یک دستگاه الکتریکی (یا بار)، ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشد، دائماً خراب شود یا کلاً کار نکند. به علت های مختلفی، توان الکتریکی ممکن است کیفیت ضعیفی داشته باشد و علت های بسیار بیشتری برای چنین کیفیت توان ضعیفی وجود داشته باشد. صنعت برق شامل تولید برق (توان AC)، انتقال قدرت و در نهایت توزیع توان به یک کنتور برق واقع شده در مکان کاربر نهایی سیستم قدرت، می باشد. سپس برق در سیستم سیم کشی کاربر نهایی حرکت می کند تا اینکه به بار برسد. پیچیدگی سیستم برای جابجا کردن انرژی الکتریکی از نقطه تولید به نقطه مصرف ترکیب شده با تغییرات آب و هوایی، تولید، تقاضا و عوامل دیگر، فرصت های بسیاری برای از بین رفتن کیفیت تامین، بوجود می آورد. درحالی که «کیفیت توان»، یک عبارت آسان برای بسیاری از افراد است، اما این کیفیت ولتاژ است- نه توان یا جریان برق- که معمولاً بوسیله این اصطلاح توصیف می شود. توان، به بیان ساده، پخش انرژی و جریان تقاضا شده توسط یک بار، وقتی که به میزان زیادی کنترل ناپذیر است، می باشد.

کیفیت توان الکتریکی را می توان به صورت یک مجموعه از مقادیر پارامترها، به صورت زیر توصیف نمود:

  • پیوستگی خدمت رسانی (آیا برق در معرض افت ولتاژ یا اضافه ولتاژ، کمتر یا پایین تر از یک سطح آستانه قرار می گیرد یا خیر و در نتیجه باعث خاموشی یا سوختگی می شوند یا خیر).
  • تغییرات دامنه ولتاژ.
  • ولتاژها و جریان های گذرا.
  • محتوای هارمونیک در شکل موج ها برای توان AC.

در نظر گرفتن کیفیت توان به عنوان یک مسئله سازگاری، اغلب مفید است: آیا تجهیزات متصل به شبکه سازگار با رویدادها در شبکه می باشد؟ و آیا توان تحویل داده شده توسط شبکه، شامل رویدادها، سازگار با تجهیزات متصل به آن، می باشد یا خیر؟ مسائل سازگاری همیشه حداقل دو راهکار داشته اند: در این حالت، می توان پاکسازی توان انجام داد یا تجهیزات را مقاوم تر ساخت.

این پروژه با استفاده از نرم افزار متلب (MATLAB) شبیه سازی شده و در ادامه نیز یکی از شکل های خروجی مربوط به شبیه سازی قرار داده شده است:

پدیده های کیفیت توان


نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دانلود شبیه سازی مسائل مرتبط با کیفیت توان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

آموزش برنامه نویسی

پشتیبانی

ارتباط با ما

  • شماره تماس : 09360147484
  • ایمیل : info@sigmaland.ir

نماد اعتماد الکترونیکی

لوگو طلایی

logo-samandehi
تمامی حقوق مادی و معنوی برای سایت سیگمالند محفوظ است.